Когато инвестирате в нещо, първият въпрос неизменно е цената, а вторият е – дали си струва? Измерваме ползата от похарчените пари с дълготрайността и безотказната служба на всяка стока, която сме закупили.
Със зъбните импланти не е по-различно – здравето е инвестиция, а организмът ни е сложна биомеханична структура, която макар да има способността да се самообновява, има нужда от непрестанни грижи, за да ни служи добре. Дали имаме право да сме здрави и доколко това зависи от самите нас е почти реторичен въпрос. Грижата за здравето ни е изцяло в наши ръце, както и отговорността за него.
Каква е равносметката от над 50 години история на поставяне на зъбни импланти? Може ли да кажем убедително, че лечението с импланти е успешно, надеждно, дълготрайно и комфортно решение, което можем да предпочетем без колебание? Какво е сравнението му с конвенционалните методи?
Успеваемостта или както предпочитаме да го наричаме в професионалната литература – success rate – или “степента на успеваемост” е единственото достъпно мерило, което ясно и категорично посочва доколко един метод е успешен и дава база за сравнение между различни лечебни подходи. Измерва се на база успешно проведени лечения. В медицината за “успех” се приемат различни нива и това зависи много от медицинския проблем, който лекуваме. Но числата, които характеризират успеха на зъбните импланти не се нуждаят от коментар.
Факт е, че успеваемостта на зъбните импланти е най-високата сред всички видове импланти поставяни в човешкото тяло. Зъбните импланти имат общ успех над 95% в продължение на 50 годишната си история. В сравнение с тях успеваемостта на тазобедрените изкуствени стави 10 години след имплантирането е 90%, а след 20 години – 80%.
Процентите са различни в зависимост от конфигурацията в която се поставят зъбните импланти, но по-долу са дадени всички възможни варианти. Те не са много. А именно:
Поставен единичен имплант, който замества един липсващ зъб – 97% успешни случаи
Мост поставен върху два импланта – 96% успешни случаи
Протеза само върху импланти – 94% и най-накрая е
Мост поставен върху естествени изпилени зъби – едва 74% успеваемост
Изводът е недвусмислен – имплантите в повечето случаи са по-надеждни или най-малкото не отстъпват по надеждност на естествените зъби и използването им за опора на мостове и корони е перфектно и напълно реално решение при липса на естествени зъби.